Tartu Ülikooli analüütilise keemia õppetoolis käivitati juba kümnendat korda ingliskeelne tasuta veebipõhine valikkursus „Mõõtemääramatuse hindamine keemilises analüüsis“ (Estimation of Measurement Uncertainty in Chemical Analysis).
Mis on mõõtemääramatus? Miks on vaja seda hinnata? Kuidas saab seda hinnata?
Mõõtemääramatus on suurus, mis kuulub mõõtetulemuse juurde ja iseloomustab tõenäosuslikult mõõtesuuruse võimalike väärtuste vahemikku.1 Kuigi mõõtemääramatus võib olla rohkem tuntud füüsikast, on see sama oluline ka keemilise analüüsi tulemuse korrektseks esitamiseks. Rohkem informatsiooni ja vastused teistele eelnevalt esitatud küsimustele saab Tartu ülikooli analüütilise keemia õppetooli MOOC (vaba juurdepääsuga e-kursus) valikkursusel. Kursus sisaldab videoloenguid, praktilisi harjutusi (nende seas ka arvutusi mõõtemääramatuse hindamiseks) ja arvukalt teste enesekontrolliks.
Täpsemalt saab kursuse kohta lugeda veebilehel https://sisu.ut.ee/measurement/uncertainty. Selleaastane kursus on juba poole peal ja uuesti saab kursusele registreeruda 2024. aasta alguses. Kursuse läbimiseks peavad registreerunud osalejad sooritama kuus hindelist testi, kõik tulemusele 50% või rohkem. Need testid on registreerunud osalejatele kättesaadavad Moodle e-õppe platvormi kaudu.
Selleaastasele kursusele on 21. märtsi seisuga registreerunud 914 osalejat 98 riigist. Analüütilise keemia professori Ivo Leito sõnul on kursuse läbiviijatel väga hea meel, et sel aastal on kaks osalejat ka Ukrainast. Slava Ukraini!
Kursus on üks osa Tartu Ülikooli analüütilise keemia rahvusvahelistest magistriõppekavadest: Rakenduslik Mõõteteadus (Applied Measurement Science, AMS) ja nelja ülikooli vahelisest analüütilise keemia ühisprogrammist (Excellence in Analytical Chemistry, EACH).
Kursust aitab läbi viia Analüütilise Keemia Kvaliteedi Infrastruktuur (AKKI) https://www.akki.ee/.
1 Füüsikalise looduskäsitluse alused. Peatükk: Mõõtmise täpsus. Kättesaadav veebilehelt: opik.fyysika.ee