Autor:
Kaspar Koolmeister

Tippkeskused

Teaduse tippkeskused ühendavad lähedaste uurimisteemadega tegelevaid kõrgetasemelisi teadusrühmi, et teha rahvusvahelist tippteadustööd ning arendada ja rakendada uuenduslikke ideid. Tippkeskused loovad eeldusi Eesti teaduse koostöö- ja konkurentsivõime tugevdamiseks Euroopa teadusruumis.  

Tippkeskuste tööd toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Uudsete materjalide ja energia salvestamise muundamise seadmete tippkeskus

Juht: Enn Lust, TÜ füüsikalise keemia professor, akadeemik
Partner: Tallinna Tehnikaülikool
Koduleht  

Eesti teaduse tippkeskuse „Uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele“ tegevus on suunatud funktsionaalsete materjalide arendamisele keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku energiatehnoloogia, sensoorika ja nanoelektroonika tarbeks. Tippkeskuse töörühmad arendavad koostöös kompleksselt laia spektrit energiaallikaid, -salvesteid ja -muundureid, disainivad ja sünteesivad selleks vajalikke materjale ja koostisosi ning uurivad nende füüsikalisi, keemilisi ja tehnoloogilisi omadusi, koostavad ja katsetavad energiaallikate laboratoorseid ja väikeseeria prototüüpe. Üldisem eesmärk on arendada innovaatilise ühiskonna tarbeks kõrgtehnoloogiliste materjalide ja seadmete alast oskusteavet ning valmistada ette innovatiivse energia- ja materjalitehnoloogia asjatundjaid.

Molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus

Juht: Tanel Tenson,TÜ antimikroobsete ainete tehnoloogia professor
Partner: Tallinna Tehnikaülikool
Koduleht

Viimastel aastatel on inseneriteadus tunginud jõuliselt bioloogiasse, võimaldades luua täiesti uudsete omadustega süsteeme. Selliste tehnoloogiate abil toodetakse nii maitseaineid, kütuseid kui ka ravimeid. Biotehnoloogiaid kombineeritakse tulemuslikult ka keemiaga. Näiteks võib bioloogiliselt toodetud eellasmolekuli keemiliselt modifitseerides teha ravimi. Samuti on võimalik keemiliselt sünteesida elusrakke spetsiifiliselt mõjutavaid kemikaale.

Tippkeskus toob kokku uurimisrühmad, millel on pädevus erinevate bioloogiliste süsteemide modifitseerimisel ja kemikaalide loomisel. Rakendusviisidena nähakse uudsete lahenduste loomist jätkusuutliku biomajanduse tarbeks, rakuliste biosensorite loomist ja uudsete bioaktiivsete ühendite väljatöötamist. 

Mikrofon stuudios

Keemia instituudis loodi taskuhääling „Tuleviku energeetika – energia tulevik“ (TEET)

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“