Autor:
Kaspar Koolmeister

Tippkeskused

Teaduse tippkeskused ühendavad lähedaste uurimisteemadega tegelevaid kõrgetasemelisi teadusrühmi, et teha rahvusvahelist tippteadustööd ning arendada ja rakendada uuenduslikke ideid. Tippkeskused loovad eeldusi Eesti teaduse koostöö- ja konkurentsivõime tugevdamiseks Euroopa teadusruumis.  

Tippkeskuste tööd toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Jätkusuutliku rohevesiniku ja energiatehnoloogia tippkeskus (TK210, 2024-2030)

Tippkeskuse juht: füüsikalise keemia professor Enn Lust
Partner: Tallinna Tehnikaülikool
Informatsioon ETISes

Tippkeskus ühendab maailmatasemel roheenergiatehnoloogia uurimisrühmad Eestis. Tippkeskus keskendub uudsete suure energiatihedusega kütuseelementide, elektrolüüserite, akude, superkondensaatorite, õhukesekihiliste vesinikusalvestite, tõhusate valgusallikate ning keskkonnahoidlike ja kulutõhusate hoonetesse integreeritavate õhukesekihiliste fotoelementide arendamisele. 
Vesiniku ja energia tootmise ja salvestamise täiustatud seadmete esitlemiseks rajatakse demokeskus, et näidata neid tööolukorras ning otsida koostöös ettevõtetega võimalusi uute seadmete tootmiseks ja tehnoloogiate turule jõudmiseks. Tippkeskuse konkurentsieeliseks on uudsed arvutuslikud ja tipptasemel operando-elektrokeemilised sünkrotron- ja neutronkiirguse põhised meetodid seadmete ja materjalide uuringuks reaalsetes tingimustes. Tippkeskus koolitab nii bakalaureuseõppe üliõpilasi, magistrante, doktorante ja teadus-arendus eksperte kui ka poliitikakujundajaid.

Loe ka tippkeskust tutvustavat artiklit „Teaduste tippkeskus: teadusest rakenduste ja hariduseni“ Postimehe arvamusrubriigis.

2016-2023 Tippkeskused

Uudsete materjalide ja energia salvestamise muundamise seadmete tippkeskus

Juht: Enn Lust, TÜ füüsikalise keemia professor, akadeemik
Partner: Tallinna Tehnikaülikool
Koduleht  

Eesti teaduse tippkeskuse „Uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele“ tegevus on suunatud funktsionaalsete materjalide arendamisele keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku energiatehnoloogia, sensoorika ja nanoelektroonika tarbeks. Tippkeskuse töörühmad arendavad koostöös kompleksselt laia spektrit energiaallikaid, -salvesteid ja -muundureid, disainivad ja sünteesivad selleks vajalikke materjale ja koostisosi ning uurivad nende füüsikalisi, keemilisi ja tehnoloogilisi omadusi, koostavad ja katsetavad energiaallikate laboratoorseid ja väikeseeria prototüüpe. Üldisem eesmärk on arendada innovaatilise ühiskonna tarbeks kõrgtehnoloogiliste materjalide ja seadmete alast oskusteavet ning valmistada ette innovatiivse energia- ja materjalitehnoloogia asjatundjaid.

Molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus

Juht: Tanel Tenson,TÜ antimikroobsete ainete tehnoloogia professor
Partner: Tallinna Tehnikaülikool
Koduleht

Viimastel aastatel on inseneriteadus tunginud jõuliselt bioloogiasse, võimaldades luua täiesti uudsete omadustega süsteeme. Selliste tehnoloogiate abil toodetakse nii maitseaineid, kütuseid kui ka ravimeid. Biotehnoloogiaid kombineeritakse tulemuslikult ka keemiaga. Näiteks võib bioloogiliselt toodetud eellasmolekuli keemiliselt modifitseerides teha ravimi. Samuti on võimalik keemiliselt sünteesida elusrakke spetsiifiliselt mõjutavaid kemikaale.

Tippkeskus toob kokku uurimisrühmad, millel on pädevus erinevate bioloogiliste süsteemide modifitseerimisel ja kemikaalide loomisel. Rakendusviisidena nähakse uudsete lahenduste loomist jätkusuutliku biomajanduse tarbeks, rakuliste biosensorite loomist ja uudsete bioaktiivsete ühendite väljatöötamist. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!