Vesinikutehnoloogia arendamine pole pelgalt teaduslik ega tehniline küsimus – see on strateegiline võimalus, mille kaudu Eesti, ja eriti Ida-Virumaa, saab oma majandust ümber kujundada, muuta tööstust puhtamaks ja säilitada piirkonna tööhõive taastuvenergia ajastul.
14. mail Narvas toimunud energeetikateemalisel ettevõtluskoostööseminaril olid jutuks taastuvenergeetikaga seotud võimalused Ida-Virumaal. Järgnevalt toome välja olulisemad sõnumid Tartu Ülikooli elektrokeemia professori Jaak Neruti ettekandest.
Rohevesinik, mida toodetakse vee elektrolüüsil taastuvast energiast, pakub mitmekülgseid rakendusi:
Hetkel leiab vesinik peamist kasutust ammoniaagi ja metanooli tootmisel ja nafta rafineerimisel, kuid tulevikus rohevesiniku kasutusvaldkonnad oluliselt mitmekesistuvad ja maht kasvab. Vesinikul põhineb tööstuse dekarboniseerimine.
Illustratiivne materjal: © WHA International, Inc. wha-international.com
Madaltemperatuurne elektrolüüs on meetod vesiniku tootmiseks. See toimub suhteliselt madalatel temperatuuridel, vee keemistemperatuurist madalamatel temperatuuril.
Madaltemperatuurseks elektrolüüsiks on erinevaid võimalusi:
Nerut rõhutas ka vesiniku salvestamise olulisust. Hetkel kasutatakse selleks peamiselt kõrgrõhuballoone (700 bar), mille kasutamine eeldab spetsiaalseid materjale ja ohutus nõuab erilist tähelepanu.
Neruti töörühma tähelepanu all on vesiniku salvestamisel kasutatavad materjalid, mis põhinevad süsinikul ja metallhüdriididel ja võimaldavad vesinikku korduvalt siduda ja vabastada. Sellised materjalid võimaldavad salvestada rohkem vesinikku, tõsta oluliselt ohutust ja tulevikus vähendada ka salvestamise kulu, sest salvestatud vesiniku rõhk balloonis on sel moel oluliselt väiksem.
Arendustöö eesmärk on senistest odavamate ja keskkonnasõbralikumate katalüsaatorite loomine, et vähendada sõltuvust kallitest väärismetallidest. Samuti uuritakse uusi süsinikmaterjale, mis võimaldavad vesinikku paremini salvestada ja tõhusamalt kasutada.
Vesinikutehnoloogia on üks oluline osa taastuvenergia laiemal kasutuselevõtul, sest võimaldab kasutada puhtamaid energiaallikaid ja kasutada seni võrgus üle jäävat elektrit ka teiste majandusharude hüvanguks.