Naised teaduses: Maris-Johanna Tahk

5.-11. veebruaril toimub Tartu Ülikoolis teemanädal "Naised teaduses," eesmärgiga tunnustada inspireerivaid naisteadlasi. Bioorgaanilise keemia teadur Maris-Johanna Tahk jagas teemanädala puhul oma kogemust teadlasena.

Kirjeldage lühidalt enda teadusvaldkonda ja millega tegelete?

Maris-Johanna Tahk

Teadusvaldkond on üldiselt bioorgaaaniline keemia ja täpsemalt tegelen sellega kuidas luua meetodid millega leida uusi ja efektiivsemaid ravimeid.

Kes on Teile eeskujuks, kes on teie karjääri mõjutanud?

Kõige rohkem on mu arvamust, sellest milline võiks olla naisteadlase karjäär, mõjutanud naised minu enda laboris. Mu juhendajad dr. Olga Kukk ja dr. Darja Lavõgina ning sammuti dr. Anni Allikalt. Nad on näidanud mulle mitmeid erinevaid variante naisteadlase teekonnast.

Mis on teie arvates teie karjääris seni kõige olulisem saavutus, mille üle olete eriti uhke? Miks?

Suhteliselt värske doktorikraadi omanikuna (2022 sügisest) olen eriti uhke selle üle, et olen 1% eestlaste seas kellel on doktorikraad. Kuid üldiselt olen uhke et alustasin teaduses suhteliselt varakult, läksin laborisse esimesel bakalaureuse aastal ja juba magistris käisin väliskonverentsidel ja koolitusel.

Mis Teile enim teadustöös meeldib?

Mulle meeldib teadustöö vaheldusrikkus, vahepeal tuleb anda praktikume või loengud, siis teine päev teha laborikatseid ja andmeid analüüsida ning lõpuks tuleb artikli kirjutamine. Kõige selle käigus arendan ennast väga erinevatest külgedest.

Milliseid nõuandeid annaksite naistele, kes soovivad teaduses karjääri teha?

Naistele, ütleks et ära karda ennast kehtestada ja enda eest seista. Kõigile üldiselt soovitaksin käia konverentsidel ja suhelda erinevate inimestega.

Roostevabad torud

Taavo Tenno: Kui reovette satuvad ohtlikud lagunematud ühendid