Autor:
Imbi Rauk

Tartu Ülikooli vesinikupäeval otsitakse võimalusi vesinikutehnoloogia investeeringute ja rakenduste kiirendamiseks

Tartu Ülikooli keemia instituut kutsub 18. oktoobril kl 9.00 algavale kaheksandale vesinikupäevale „Vesinik täna: investeeringute ja rakenduste kiirendamine“. Üritus toimub Tartu Ülikooli Physicumis (W. Ostwaldi 1) auditooriumis 106. Vaata Postimehe otseülekannet

Hoogsasti areneval taastuvenergiaturul on üha olulisem mitmekesistada energiasalvestusvõimalusi. Tartu Ülikooli füüsikalise keemia teaduri Ove Olli sõnul on rohevesinik üks parimaid lahendusi energia tootmiskadude vältimiseks, elektrihinna stabiliseerimiseks ja kodumaise energiamajanduse edendamiseks. „Vesiniku rakendamine keemiatööstuse lähteainena, rasketranspordi kütuse või tagavaraenergia allikana aitab meil saavutada kliimaeesmärke, tagades samas kohaliku majanduse konkurentsivõime ja vähendades sõltuvust kolmandatest riikidest pärit fossiilsetest ressurssidest,“ selgitas Oll.

Rahvusvaheliste arengusuundade kõrval on tänavusel konverentsil põhjust rääkida ka Eestis käegakatsutavatest uutest vesinikutehnoloogia rakendustest. Näiteks avab Alexela järgmise aasta alguses kaks avalikku vesinikutanklat, mis teeb vesiniku transpordisektoris lihtsamini kättesaadavaks.

Vesinikupäeval esineb mitu valdkonna asjatundjat. Kuulajaid tervitavad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja AS-i Metrosert rakendusuuringute keskuse juht Indrek Tulp. Soome tehnoloogiauuringute keskuse VTT ekspert Antti Arasto annab ülevaate vesinikustrateegia rakendamise võimalustest ja probleemidest. Taastuvenergia ja rohevesinikuga tegeleva ettevõtte MP Industries OÜ esindaja Martins Brinins jagab praktilisi kogemusi vesiniku tootmise ja rakenduste kohta. Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži abiprofessor Allan Niidu räägib vesinikualase koostöö võimalustest Ida-Virumaa kestlikumale majandusmudelile ülemineku kontekstis.

Teadus- ja tehnoloogiateemade kõrval on vesinikupäeval kavas arutelud, milles käsitletakse nii Eesti kui ka teiste Balti riikide rolli vesinikutehnoloogiate arendamises ning nende lõimimises tööstusprotsessidesse. Eesti Vesinikuoru konsortsiumi esindaja Marek Alliksoo juhitavas vestlusringis tuleb juttu vesiniku tähtsusest energiajulgeoleku tagamisel.

Vesinikupäeval osalemine on tasuta, kuid palume osalejatel registreeruda. Konverentsi esimene pool toimub inglise, teine eesti keeles. Eestikeelsel osal on ingliskeelne sünkroontõlge. Ettekandeid on võimalik jälgida ka Zoomi vahendusel.

Vesinikupäeva korraldab Tartu Ülikooli keemia instituut koostöös Eesti Vesinikuoru konsortsiumi ja AS-i Metrosert rakendusuuringute keskusega.

Päevakava ja registreerimisinfo leiab Tartu Ülikooli veebilehelt ja Eesti Vesinikuoru kodulehelt.

 

Lisainfo ja meediapäringud: TÜ vesinikupäeva korraldajad

Ove Oll, Tartu Ülikooli füüsikalise keemia teadur, ove.oll@ut.ee

Ly Lepik, Eesti Vesinikuoru projektijuht, ly.lepik@h2est.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tehnoloogiainstituudi teadlased

Õiglase Ülemineku Foorumil räägitakse tööstuse tulevikust ja paindlikust tööjõuturust

Mari Tõrv, Kadri-Ann Pankrotov ja Marju Himma

Mari Tõrv, Kadri-Ann Pankratov ja Marju Himma pälvisid konkursi „Naised teaduses“ stipendiumid