TÜ matemaatilise statistika professori Krista Fischeri inauguratsiooniloeng „Elusate andmete teadus“

Teisipäeval, 29. jaanuaril 2019 kell 16.15 toimub ülikooli aulas Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professori Krista Fischeri inauguratsiooniloeng „Elusate andmete teadus“.

Biostatistika eripära on see, et analüüsitavate andmete taga on elusolendid – tihti ka inimesed. Loengus tutvustatakse mõningaid matemaatilise statistika töövahendeid, mille abil saab uurida nii inimese eluea pikkust ja seda mõjutavaid tegureid kui ka haiguseriske. Samuti näidatakse huvitavaid tulemusi, milleni on nende vahendite abiga jõutud TÜ Eesti geenivaramu andmebaasi analüüsimise ja ka rahvusvahelise koostöö käigus.

Enneaegset suremust mõjutavad küll mitmesugused teadaolevad elustiilifaktorid, kuid riskide ja põhjuslike tegurite mõistmisel on kasu nii genoomika kui ka muu -oomika uuringutest. Näiteks eristuvad eluea geneetilise riskiskoori alusel (nii meeste kui ka naiste seas) rühmad, kelle oodatav eluiga erineb enam kui viie aasta võrra.

Selle skoori komponentide uurimine põhjusliku analüüsi meetoditega näitab aga, et kõige suuremat rolli ei mängi mitte mingid müstilised „eluea pikkuse geenid“, vaid geenid, mis mõjutavad meie elustiilivalikuid.

Krista Fischer lõpetas 1994. aastal Tartu Ülikooli matemaatikateaduskonna ja kaitses samal aastal Belgias Limburgi Ülikoolis magistrikraadi biostatistika alal. 1999. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis filosoofiadoktori kraadi matemaatika erialal ning aastatel 1999‒2001 viibis järeldoktorantuuris Belgias Genti Ülikoolis.

Hiljem on ta töötanud biostatistika dotsendina TÜ arstiteaduskonnas (2001‒2007), teadurina MRC Biostatistics Uniti juures Cambridge’is (Ühendkuningriik, 2007‒2010) ja vanemteadurina TÜ Eesti geenivaramus (2010‒2018).

Alates 1. septembrist 2018 töötab Krista Fischer TÜ matemaatika ja statistika instituudis matemaatilise statistika professorina. Ta kuulub ka rahvusvahelise biomeetriaühingu International Biometric Society (IBS) juhtkomiteesse ning oli aastatel 2013‒2016 IBS-i Põhja- ja Baltimaade piirkonna president.

Lisainfo: Kady Sõstar, protokolli peaspetsialist, tel: 737 5685, kady.sostar@ut.ee