Autor:
Tartu Ülikool

Teadlaste öö Maarjaväljal osutus väga menukaks

Teadlaste öö tõi Tartu Ülikooli Maarjavälja instituutidesse kokku ligi 500 külalist. Lisaks teadusteatrile, töötubadele, laborituuridele oli võimalik kuulata tippteadlaste debatti kliima- ja energiateemadel. 

Maarjaväljal asuvad Chemicum, Physicum ja tehnoloogiainstituut panid sel aastal seljad kokku ja korraldasid tiheda programmiga Teadlaste öö. Teadusbussi üliõpilased seadsid õppehoonete fuajeedesse üles demolauad, kus sai ise käed külge panna ja palju põnevat katsetada, tehnoloogiainstituudi fuajees aga sai ise robotit juhtida. Samuti pääsesid külalised laboritesse, kus sai näiteks mõõta kartuli C-vitamiini sisaldust, põletada põlevkivi või puhuda klaasi.

Physicumis toimunud foorumil "Kliima muutub. Ja mis siis..." osalesid keemia-, füüsika- ja tehnoloogiainstituudi tippteadlased Ove Oll, Päärn Paiste, Heikki Junninen, Velle Toll ja Kaspar Valgepea. Arutelu moderaator, meteoroloogia ja klimatoloogia kaasprofessor Piia Post tundis heameelt, et debatt tuli välja nauditavalt, täitis oma eesmärgi ning andis noortele teadlastele võimaluse oma kompetentse näidata. “Ilmselgelt kippusid seisukohad jääma kahte leeri, kus süvitsi tehnoloogiatega tegelevad teadlased väitsid, et just nende tehnoloogia päästab maailma ning aitab meid välja kliimakriisist, samas enam keskkonnateadusi uurivad teadlased pooldasid looduslikke lahendusmeetodeid ning selgitasid enam kliimakriisi tausta,” lausus Post. 

Üks Teadlaste Öö korraldajaid, keemia instituudi õppetöö asedirektor Heili Kasuk ütles, et Teadlaste öö annab teadlastele ja üliõpilastele võimaluse tutvustada oma teadustööd ning ka loodusteaduslikke protsesse ja nähtuseid laiemalt, aidates mõista paremini meie ümber toimuvat. Samuti korraldajate sekka kuuluv tehnoloogiainstituudi turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Teve Rajamets tõi esile, et erinevalt varasemast polnud tänavu AHHAA keskuse poolset tuge. “See tähendas, et juba otsus Teadlaste ööd omal käel korraldada oli väike julgustükk. Seda enam on hea meel tõdeda, et nii paljud inimesed nii tehnoloogiainstituuti kui ka Maarjaväljale üldisemalt jõudsid ning rõõmsate nägudega töötubadest ja laborituuridelt väljusid. Aitäh kõigile, kes Teadlaste öö sündmusi külastasid ja loodetavasti kohtume järgmisel aastal taas!”


 

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Kaasprofessor Alar Jänes hoidmas TÜ keemia instituudis komplekteeritud tsink-ioon-hübriidsuperkondensaatori prototüüpi

Kuidas rahuldada inimkonna kasvavat energiavajadust?

Meediakajastus

JÄRELVAATA: milline on meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel?