Autor:
Priit Möller

Teadlaste Öö 2024 Maarjaväljal – kuldaväärt teaduse pidupäev

Selleaastane Teadlaste Öö Maarjaväljal tõi kokku tohutu koguse teadushuvilisi ja eksperte.  Keemikud, füüsikud ja geoloogid avasid Maarjaväljal oma laborite uksed, jagasid külastajatele põnevaid teadustegevusi ja jagasid kaasaegseid kuldaväärt teadmisi. 

Tegevusi jagus igas vanuses osalejatele

Fuajees tervitasid külalisi teaduslikud demolauad, kus tudengid esitlesid lihtsaid, kuid kaasahaaravaid katseid. Need demod olid ühtlasi esimene vihje teadusorienteerumisele „Maarjavälja Kullapalavik“, mis viis osalejad põnevale avastusretkele Chemicumi ja Physicumi vahel. Seal lahendati teaduslikke mõistatusi ja ülesandeid, mis juhatasid osalejad lõpuks kullapajani. Orienteerumise edukad läbiviijad said teada, et varandus kuulub Tartu Ülikooli maskotile TIKSU-le! Kõigile tublidele osalejatele anti auhinnaks šokolaadimedalid otse TIKSU kullapajast.

Erinevad töötoad pakkusid rohkelt elevust

Noorematele osalejatele meeldis kindlasti rakettide meisterdamine, samas kui teadushuvilised said uurida, kui palju C-vitamiini leidub Eesti kartulites. Paljud külastajad kogunesid ARCHEMY laborisse, kus uuriti ammu elanud inimese skeletti, et mõista tema elu ja päritolu. Physicumi kiletehnoloogia laboris oli ainulaadne võimalus oma silmaga näha kulla aatomeid ja õppida, kuidas eristada päris kulda. Geoloogide juhendamisel said külastajad proovida ka päris kullapesu ja õppida tundma kulla eripärasid.

Populaarsust kogusid ka vesinikupannkoogid, mis valmisid vesinikujõul töötavas pannkoogimasinas. Samuti võlusid külastajaid anorgaanika laboris toimunud katsed, kus virtuaalreaalsusprillide abil sai osaleda laborimängus ja vaadata erinevaid teaduskatseid. CO2 töötuba „Nähtamatu oht või kuldaväärt sõber?“ pakkus lastele võimalust uurida, milline on süsinikdioksiidi roll meie elus, ja katsetada selle aine kasulikke ning ohtlikke omadusi.

Külastajatele, kes otsisid lõbusat ja humoorikat teadusseiklust said nautida Teadusbussi teadusteatri etendust „Kullajaht“, mis jutustas kahe päkapiku seiklustest lohega, kes valvas kullapada. Hingetõmbe pausi ja huvitavaid vestlusi pakkus ka AHHAA ja Chemicumi teaduskohvik, kus küpsiste ja kohvi kõrvale arutati rohelise kulla ehk puidubiomassi väärindamise võimalusi Eestis. Esinejad Kait Kaarel Puss ja PhD Siim Salmar jagasid väärtuslikke teadmisi ning andsid ülevaate puidukeemia tulevikuperspektiividest.

Teadlaste Öö 2024 Maarjaväljal lõppes pidulikult Physicumi ees traditsioonilise lõpupauguga ja külalisi tänati soojade sõnadega nende osaluse ja panuse eest. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Analüütilise keemia õppetool valmistamas küpsisetorti

Teadus taldrikul: küpsisetort keemiku moodi

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

Vesinikuenergeetika demosüsteem

Raju reede vesinikuga: konverentsid, pannkoogid ja inseneeria