Erakogu

Madis Palmet: õpiränne teeb julgemaks ja iseseisvamaks

Järgnevas intervjuude sarjas jagavad oma kogemusi ja ahhaa-elamusi välismaal õpirändes olevad keemia instituudi tudengid. Otsa teeb lahti Madis Palmet, kes on õpirändel Hispaanias.

Mis inspireeris sind õpirändele minema?

Mind inspireeris õpirändele minema võimalus avastada uut kultuuri, kogeda esmakordselt välismaal elamise võlusid ja valusid. Kuid peamiseks põhjuseks oli võimalus juurutada juba õpitut ja õppida uusi praktilisi võtteid välismaises laboris.

Kuidas ja mille põhjal oma sihtkoha valisid?

Valisin sihtkoha selle järgi, kus tundus olevat kõige rohkem praktilisi aineid – algse plaani järgi pidin võtma vaid praktilisi ained, kuid kahjuks selgus, et tehnilistel põhjustel neid valida ei saanud. Loomulikult aitas sihtkoha valikule kaasa ka Hispaania vahemereline kliima ja pikk, kena sügis.

Kirjelda pisut protsessi enne õpirändele minekut – mida oli vaja teha?

Enne õpirännet tuli teha väga palju paberimäärimist. Kõigepealt tuleb esitada oma kandidatuur Tartu Ülikoolile. Seejärel tuleb oodata ja loota, et sa saad õpirändele minna. Saades Tartu Ülikoolilt jah-sõna, tuleb saada sama ka välisülikoolilt. Järgmiseks tuleb valida õppeained ning ära täita õppeleping. Viimaks tuleb teha kõige raskem samm ja see on välismaal korteri üürimine ilma seda ja üürileandjat nägemata. Hispaania puhul raskendas olukorda ka see, et reisiblogides räägiti jutte, kuidas ettemaksu maksmisel hiljem Hispaaniasse jõudes selgus, et tegelikult ei olnudki antud aadressil mingit korterit üürile anda. Seega, kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis see ilmselt ei olegi tõsi.

Milliseid kogemusi õpiränne sulle andnud on?

Õpiränne on parandanud mu inimestega suhtlusoskust (kui käte, jalgade ning Google Translate abil sai hangitud korterisse internet) ja ka suhet iseendaga (kuna eemaldud oma mugavustsoonist ja tuttavate juurest ning pead alustama nullist tuttavate leidmist).

Mis on olnud kõige suurem ahhaa-hetk?

Kõige suurem ahhaa-hetk minu jaoks oli siis, kui avastasin, et keemia aineid saab õppida ka mu Hispaania elukohale 100 km lähemal. Vastasel juhul oleksin pidanud mitu korda nädalas sõitma 200 km päevas, aga kui küsisin, kas saan käia koolis lähemal ja sain jaatava vastuse, siis tundsin end küll natuke rumalana.

Miks soovitad teistele õpirändele minna?

Soovitan teistel õpirändele minna, kuna see kolm kuud, mis ma olen Hispaanias veetnud, on teinud mind julgemaks, iseseisvamaks ja paremaks hispaania keeles. Lisaks olen saanud visata ka pilgu välismaisesse keemiasse ning kogunud näpunäiteid, mida oma praktilistes töödes ja ka uurimuses kasutada.

Küsis Sven Paulus

Keemia magistriõpe