Autor:
Andero Kalju

Keemia lahtisel võistlusel osales juubeliaastal palju huvilisi

30. septembril toimus veebipõhiselt lahtine keemiaülesannete lahendamise võistlus. Tartu Ülikooli Moodle’i õpikeskkonnas korraldatud võistlusel osales huvilisi rekordilisel arvul – 199 kooliõpilast. Võistlus tähistas tänavu 30. juubeliaastat.

Võistlejad jagunesid kahte vanuserühma: nooremas testiti kuni 10. klassi (k.a) õpilaste teadmisi, vanemas konkureeriti 11. ja 12. klassidest. Osalejatel tuli nelja tunni jooksul iseseisvalt ja kõrvalisi materjale kasutamata lahendada üheksa ülesannet. Sel aastal oli noorema rühma keskmine tulemus oodatust palju kõrgem: 41 punkti võimalikust 90. Vanema keskmine oli 25 punkti.

Ülesandeid leidus nii keemiaolümpiaadi piirkonna- kui ka lõppvooru tasemel, mille tõttu said võistlejad soovi korral valida välja endale sobivad. „Isegi ühe lahendamine on märkimisväärne saavutus!“ kinnitas Eesti keemiaolümpiaadi žürii esimees Vladislav Ivaništšev. Kõik ülesanded koos täismahus tulemustega on avaldatud võistluse lehel.

Noorem rühm

1. koht: Kaarel Toomet Nõo Reaalgümnaasiumi 10. klassist.

  • Õpetaja: Aivar Vinne.

2. koht: Jarno Mononen Saaremaa Gümnaasiumi 10. klassist.

  • Õpetaja: Marju Kirss.

3. koht: Nurkhan Torekhanov Miina Härma Gümnaasiumi 10. klassist.

  • Õpetaja: Jörgen Metsik.

Vanem rühm

1.–2. koht: Karl Johann Külv Tallinna Reaalkooli 12. klassist.

  • Õpetaja: Martin Saar.

1.–2. koht: Lisette-Liis Loorits Tallinna Reaalkooli 12. klassist.

  • Õpetaja: Martin Saar.

3. koht: Mihkel Tali Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassist.

  • Õpetaja: Eha Paabo.

 

Teadlane Bats Illus ja tuld purskavad draakonid

Image
2023. aasta keemia lahtise võistluse vanemas rühmas osalenute tagasiside ülesannetele.

Õpilaste tagasiside põhjal meeldisid vanemale rühmale mõistatus uskumatute keemiliste koostistega ravimitest ja lugu kloortrifluoriidist - ülitugevast oksüdeerijast, mis suudab põlema panna isegi betooni, liiva ja vee. Rõõmu pakkus ka muinasjutuline ülesanne erilisest draakoniliigist, mille isendid kasutavad tule purskamiseks nitroglütseriini ja kannabinoidide täissünteesi.

Esmakordselt oli komplektis puhtalt biokeemiale keskenduv ülesanne, milles uuriti koos teadlase Bats Illusega helenduva bakteriliigi elutegevuse keemilisi aluseid. Suurimad väljakutsed olid sel aastal füüsikalise keemia valdkonnast: põnev ja eluline ülesanne elektrokeemiast ja energeetikast ning sissejuhatus nanoosakeste sünteesi.

Uurida sai teistmoodi sudokut ja loomariigi maju

Image
2023. aasta keemia lahtise võistluse nooremas rühmas osalenute tagasiside ülesannetele.

Nooremas rühmas pani õpilaste silma särama uudse lähenemisega sudoku, mis tutvustas uut võimalust perioodilisustabelit meelde jätta. Meeltmööda oli noortele ka loomariigi majade ülesanne: kasutada tuli oma keemiateadmisi ja loogilist mõtlemist, et leida eri isendite tüüpilise elamispaiga materjali nimetus, lihtsustatud ühendi valem ja keemilise ühendi klass. Teistmoodi nuputamist jagus koodide ülesandes, kus kasutati paroolide loomiseks keemiliste elementide aatomnumbreid.

Edukas juubeliaasta

Aasta 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Õpilaste arv 116 134 156 159 14/165 58/144 15/150 141 173 134 199

Võistlejate arv viimase kümne aasta keemia lahtistel võistlustel. Veebis osalenute arv on esile toodud paksemas kirjas.

Moodle’i keskkonnas korraldati võistlust 7. korda. Aastatel 2017–2019 toimus veebipõhine lahendamine paralleelselt võistluspaikadega Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järves ja Kuressaares. Ivaništšev kinnitas, et tänavune võistlus oli osalejate arvult seni suurim. Korraldajad tunnustavad kõiki osalejaid ning lastevanemaid ja õpetajaid, kes õpilasi võistlusele suunasid.

Eraldi tänati rohkem õpilasi juhendanud õpetajaid: Sirle Oja, Martin Saar, Katrin Soika, Hille Eek, Hanna Mathiesen, Evelin Laanemets, Eha Paabo, Andrus Kangro, Aivar Vinne, Aleksandr Kirpu, Romet Safonov, Merit Sarandi.

Keemia lahtist võistlust korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös Eesti keemiaolümpiaadi žüriiga.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Õpi Tartus kõrghariduspäev

JÄRELVAATA: Kultuurikatlas toimus inspireeriv kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“

Kestlikkus koolihariduses

Kestlikkusteemad klassiruumis – kuidas jõuda ilusatest sõnadest teadlike tegudeni?

Teadlaste öö Chemicumis ja Physicumis

Teadlaste Öö 2024 ,,Teaduse kullapalavik“