Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikooli arheokeemik Ester Oras pälvis programmi „Naised teaduses“ stipendiumi

Tartu Ülikooli analüütilise keemia ja arheoloogia kaasprofessor Ester Oras, kes uurib inimeste muistset toitumist ja selle seoseid tervisega, pälvis tänavu L’Oréal-UNESCO noorte talentide Baltikumi programmi „Naised teaduses“ stipendiumi, teatas Eesti Teaduste Akadeemia oma pressiteates.

6000 euro suuruse auhinna pälvinud Tartu Ülikooli Archemy labori uurimisrühma juht Ester Oras uurib nüüdisaegsete laboratoorsete analüüsimeetoditega inimeste muistset toitumist ja haigusi. 

„Arheokeemikuna soovin näidata, milline mõju on ajalooliselt kujunenud toitumisharjumustel meie tervisele ja heaolule nii minevikus kui ka tänapäeval. Minu uurimismaterjaliks on sajandeid ja aastatuhandeid vanad savinõud ning inimskeletid. Arheoloogilise materjali kasutamine võimaldab näidata, kui tihedalt on toitumine ja tervis omavahel põimunud, muuhulgas näiteks toitumise mõju meie füüsilisele väljanägemisele, ainevahetushaiguste ilmnemisele, mikrobioomi muutustele või ka pikaajaliste geneetiliste mutatsioonide kujunemisele. Poeetiliselt võiks öelda, et tahan anda minevikule värvi ja maitse ning tuua ajalugu meile kõigile lähemale,“ sõnas Oras pressiteates.

Lisaks Ester Orasele pälvis stipendiumi Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur Karolina Kudelina, kes loob tehisintellektil põhinevat elektrimasinate rikete ennetamise süsteemi. Teadlaste sõnul on stipendium väga oluline nii nende enda teadustöö jätkamiseks kui ka julgustamaks teisi noori naisi teadlase karjääri valimisel.

Eesti teaduste akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul on väga tervitatav, et programm toetab ühiskonna jaoks oluliste probleemide lahendamist meetoditega, mis ühendavad reaal- ja inseneriteaduste eesliinil paiknevad saavutused nende sõnumitega, mis inimesi kõnetab ja mida suudavad pakkuda vaid sotsiaalteadused. Auhinnatud teadlasi ühendab nende terav sotsiaalne närv, millest on kolleegidel palju õppida.

Eestis hakati „Naised teaduses“ auhindu välja andma kuus aastat tagasi. Selle tunnustuse on saanud kaheksa säravat teadlast: dr Els Heinsalu, dr Karin Kogermann, dr Tuul Sepp, dr Kaarin Parts, prof Maarja Grossberg, dr Lisandra Marina Da Rocha Meneses-Nandha, dr Kaija Põhako-Esko ja Mari-Ann Lind.

L’Oréal-UNESCO noorte talentide programm „Naised teaduses“ on ainus toetusprogramm Baltikumis, mis toetab koostöös UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni ja Eesti teaduste akadeemiaga naisteadlaste ametialast arengut ja nende jaoks oluliste eesmärkide saavutamist. Baltikumi programm on kasvanud välja ülemaailmsest „Naised teaduses“ programmist, mis loodi UNESCO ja L’Oreali koostöös 1998. aastal, et suurendada naisteadlaste arvu ja edendada soolist võrdõiguslikkust teadusmaailmas.

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Kaasprofessor Alar Jänes hoidmas TÜ keemia instituudis komplekteeritud tsink-ioon-hübriidsuperkondensaatori prototüüpi

Kuidas rahuldada inimkonna kasvavat energiavajadust?

Doktorant teeb laval ettekannet

Kalendrisse kirja: doktorantide kolme minuti loengute konkurss toimub 2. oktoobril