Esmaspäeval, 26. augustil peab Tartu Ülikooli Chemicumis loengu professor Johann Gasteiger. Saksamaal asuva Friedrich Aleksandri Ülikooli professor räägib teemal „Tehisintellekt keemias – ravimite väljatöötamisest kuni materjalide omaduste ennustamiseni“.
Tartu Ülikooli molekulaartehnoloogia vanemteaduri Uko Marani sõnul on keemiliste ühendite ja nende omaduste uurijad toetunud alati katsetele ning andmetele. „Sellise teadmiste omandamise hõlbustamiseks on kasutusele võetud erinevaid arvutusmeetodeid, näiteks tehislikud närvivõrgud,“ selgitas ta.
„Johann Gasteiger annab enda ettekandes ülevaate tehisintellekti ja keemiainformaatika rakendustest analüütilises keemias, ravimidisainis, biokeemias, kosmeetikatoodete ja materjaliteaduse valdkondades,“ lisas Maran. Professor Johann Gasteiger on keemiainformaatika üks teerajajatest ja tehislike närvivõrkude rakendaja nii keemias kui ka sellega seotud valdkondades.
Gasteiger kaitses doktorikraadi orgaanilises keemias Müncheni Ülikoolis ja läbis järeldoktorantuuri California Ülikoolis Berkeleys. Akadeemilist karjääri alustas ta abiprofessorina Müncheni Tehnikaülikoolis. Ta on omandanud ülikooliloengute pidamise õiguse Eestis sündinud Saksa keemiku professor Ivar Ugi juhendamisel ja olnud kauaaegne professor Erlangen-Nürnbergi Ülikoolis arvutuskeemia keskuses, mille kaasasutaja ta on.
Akadeemilise karjääri kõrval on professor olnud aktiivne ka teadustulemuste juurutamisel ettevõtluses – ta on asutanud keemiatarkvara ettevõtte Molecular Networks. Teda on pärjatud mitme valdkondliku autasuga ning ta on osalenud erinevate nõuandvate kogude ja organisatsioonide tegevuses. Professor Johann Gasteiger on kirjutanud ja toimetanud ka raamatuid , millest osa võib pidada keemiainformaatika tüviteosteks.
Loeng toimub 26. augustil kell 14.00 Tartu Ülikooli Chemicumis aadressil Ravila 14a, auditooriumis 1021. Loengut rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi Tartu Ülikooli ASTRA projektist PER ASPERA.
Lisateave: Uko Maran, TÜ molekulaartehnoloogia vanemteadur, 737 5254, 503 7163, uko.maran@ut.ee