Tartu Ülikooli silmapaistev keemia õppekava esimese aasta magistrant Mattias Kaspar Krõlov on pälvinud maineka Alan Roy Katritzky stipendiumi.
Loodus- ja täppisteaduste valdkonna endine dekaan Peeter Burk sõnas, et Katritzky nimeline stipendium on parim viis jäädvustada auväärt professori mälestust Tartus ja
innustab omakorda ka noorema põlvkonna keemikuid uurima seni lahendamata mõistatusi keemiavaldkonnas.
Stipendiaat Mattias Kaspar Krõlov lõpetas 2023. aasta kevadel Tartu Ülikoolis keemia bakalaureuse cum laude. Eeskätt tekkis tema huvi keemia vastu Tartu Ülikooli Füüsika, keemia ja materjaliteaduse õppekava esimesel aastal. „Keemia õppimine on tohutult huvitav, eriti kui saan laboris näiteks praksise või oma magistritöö kallal töötada,“ sõnas Krõlov.
Stipendiaat uuris bakalaureusetöö raames 12 ühendi mõju vähkkasvaja mudeli (glioblastoomi rakuliini U87-MG rakud) elulevusele kahes hapnikutingimuses: normoksias ja hüpoksias. Krõlov uuris peamiselt hüpoksiat kuna see on füsioloogiliselt relevantsem ning kirjeldab paremini patsientide kasvajates esinevaid tingimusi. Töö tulemusena selgusid ühendid, millega oleks võimalik tulevikus planeerida uurija algatatud kliinilist uuringut.
Magistritöö käigus on tal plaanis välja töötada meetod, millega saaks määrata rakkude pinnal ekspresseeruvate markerite sisaldust elusrakkudes. Töö käigus on kavas modifitseerida antikeha Click reaktsiooniga ning seejärel uurida antikeha kahe rakuliini peal. Taolise meetodi väljatöötamine just elusrakkude jaoks oleks märgiline panus meditsiini, sest see võimaldaks tulevikus kiirendada nii rakuliinide kui ka patsiendiproovide analüüsimise protsessi.
Mattias Kaspar Krõlov soovitab teadushuvilistel julgelt keemiat õppima asuda. Ta lisab, et peale õpinguid on keemikul palju väljundeid ning valikud ei piirdu keemiaõpetaja töökohaga, vaid ulatuvad erinevatest tööstustest ministeeriumiteni. „Kindlasti soovitan proovida, mingid aspektid nõuavad rohkem süvenemist, aga loodusteaduste õppimine aitab tõhusamalt analüüsida erinevaid sotsiaalseid nähtuseid ja arendab üldiselt kriitilist mõtlemisvõimet,“ sõnab Krõlov.
Tartu Ülikooli audoktor professor Alan Roy Katritzky (18.08.1928-10.02.2014) mälestuseks loodud stipendiumi suurus on 1000 eurot ja see on suunatud keemia magistrantuuri esimese aasta üliõpilastele, et populariseerida keemiaalaseid õpinguid ja teadustööd. Stipendiumit antakse välja professor Katritzky 25 000 dollari suurusest pärandist Tartu Ülikoolile.