Eesti Akadeemiliste Naiste Ühing valis aasta naisteadlaseks analüütilise keemia ja arheoloogia kaasprofessori, arheokeemia uurimisrühma Archemy juhi Ester Orase.
Ester Oras põimib oma mitmekülgses teadustöös arheoloogia, keemia, bioloogia ja toiduteaduse meetodeid. Ta on asutanud Tartu Ülikoolis Baltimaade esimese arheokeemia labori Archemy, mille uurimistöö keskmes on Põhja-Euroopa iidsed toitumisharjumused. Muu hulgas uurivad nad seda, mida inimesed sõid, kuidas toidukultuur ühiskonnakihtides erines ning kuidas olid toidutavad seotud laiema majandusliku ja kultuurilise süsteemiga. Oma arheokeemia teadmisi on Ester Oras rakendanud ka iidsete rännete ja kiviaja käsitöötehnoloogiate uurimiseks.
Oras on end täiendanud maailma tippteadusasutustes, sealhulgas Oxfordi Ülikoolis, Cambridge'i Ülikoolis ja Max Plancki Inimajaloo Uuringute Instituudis (praegune geoantropoloogia instituut) ja Weizmanni Instituudis, kus omandas analüütilise keemia meetodeid, nagu massispektromeetria ja kromatograafia. Rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdina toidujäänuste biomolekulaaranalüüsi vallas teeb ta koostööd teadlastega Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast ja mujalt. Oma murrangulise uurimistöö eest pälvis Oras hiljuti Euroopa Teadusnõukogu (ERC) maineka alustava teadlase grandi. Tal on tähtis roll mitme erialaorganisatsiooni töös, sealhulgas Rahvusvahelises Biomolekulaararheoloogia Ühingus.
Ester Oras kujundab nii teaduse kui ka teadlaste rolli ühiskonnas. Lisaks oma uurimistööle on ta pühendunud teaduse populariseerija ja soolise võrdõiguslikkuse edendaja, kes esineb regulaarselt koolides, muuseumides ja televisioonis, et suurendada inimeste teadlikkust arheoloogiast ning inspireerida tulevasi teadlasi. Tema algatusel tähistatakse Eestis rahvusvahelist naiste ja tütarlaste teaduspäeva ning ta on osalenud mitmes rahvusvahelises soolise võrdõiguslikkuse projektis. Orase osalusel on Tartu Ülikoolis arendatud soolise võrdõiguslikkuse kava ja edendatud kaasavamat akadeemilist keskkonda.