Meeli Arujõe-Sado kaitseb doktoritööd „Structural effects in aza-peptide bond formation reaction“

22. juunil kell 13.15 kaitseb Meeli Arujõe-Sado keemia erialal doktoritööd Structural effects in aza-peptide bond formation reaction („Struktuurimõjud asa-peptiidsideme moodustumise reaktsioonis“).

orgaanilise keemia lektor Anu Ploom, Tartu Ülikool
orgaanilise keemia professor Jaak Järv, Tartu Ülikool

Ana Sofia Pina, Universidade NOVA de Lisboa (Portugal)

Asa-peptiidid on peptiidi analoogid, mis lagunevad elusorganismis aeglasemalt ja on seetõttu paljulubavad ravimikandidaadid. Nende bioaktiivsete omaduste laiemat uurimist takistavad aga asa-peptiidsideme sünteesil ilmnevad probleemid, eelkõige madal saagis ja aeglane reaktsioon. Reaktsiooni kineetiliste parameetrite määramine on üheks võimaluseks eksperimentaalselt hinnata amino- ja asa-aminohapete N-terminaalse aminorühma reaktsioonivõime erinevust ning uurida tahkefaasi peptiidsünteesi protokolli sobivust asa-peptiidsideme moodustamiseks. Tulemustest selgus, et tavalist tahkefaasi peptiidsünteesi protokolli ei saa rakendada otseselt asa-peptiidsünteesis. Asa-peptiidsideme reaktsiooni mõjutavad nii kasutatava aktivaatori efektiivsus kui ka aminohappe ja asa-aminohappe kõrvalahela steeriline efekt. Seega on vajalik asa-peptiidide sünteesimeetodeid arendada suunas, mis võimaldaks asa-aminohappe N-terminaali efektiivsemat atsüülimist. See on oluline automatiseeritud asa-peptiidide sünteesimeetodite loomiseks, mis omakorda annaks võimaluse nende ühendite bioaktiivsuse laiaulatuslikumateks uuringuteks.

Kaitsmist saab jälgida ka Teamsis.

TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Vaimse tervise konverentsil kõneldi tööheaolust

Roostevabad torud

Taavo Tenno: Kui reovette satuvad ohtlikud lagunematud ühendid