AS Estanc ja Tartu Ülikool asusid arendama uuenduslikku madalrõhul töötavat vesiniku salvestamise süsteemi

Teadlane laboris
Autor:
Erakogu

Eesti tööstusettevõte AS Estanc alustab koostöös Tartu Ülikooli teadlastega arendusprojekti, mille eesmärk on luua madalrõhul töötav vesiniku salvestamise süsteem. Projekti kogumaksumus on ligi 1,2 miljonit eurot.

„Tänapäevased vesiniku salvestamise lahendused põhinevad kas kõrgsurve- või madaltemperatuursetel tehnoloogiatel, mis on kulukad, energiamahukad ja seotud suurte riskidega. Estanci ja Tartu Ülikooli koostöös arendatav uus lahendus võimaldab siduda vesiniku ajutiselt süsinikmaterjaliga ja seejärel selle uuesti vabastada. Seda tehakse tahkes kandjas madalal rõhul, tänu millele väheneb lekete ja süsteemi purunemise risk. Lisaks saab kasutada odavamaid komponente, mis parandab märgatavalt kogu kasutustsükli energiatõhusust,“ ütles Estanci tegevjuht Priit Haldma.

Tartu Ülikooli keemia instituudis on vesiniku salvestamist süsinikmaterjalides uuritud füüsikalise keemia professori Enn Lusti juhtimisel alates 2014. aastast. „Meie uuringud on näidanud, et süsinikmaterjalide üliväikesed poorid tugevdavad vesiniku kinnitumist. Oleme arendanud innovatiivseid sünteesimeetodeid, et saavutada vastupidavate lähtematerjalide abil sobiv poorsus. Lisaks sünteesile kasutame mitmekesiseid uurimismeetodeid nii laborites kui ka suures teadustaristus, et täiustada süsinikmaterjale,“ selgitas Lust.

„Meie eesmärk on arendada välja lahendus, mis oleks turvalisem, tõhusam ja majanduslikult konkurentsivõimeline – just sellisena näeme vesiniku tulevikurolli puhta energia ja rohetehnoloogia valdkonnas. Koostöö Tartu Ülikooli teadlastega loob tugeva teadusliku aluse, millele saame üles ehitada tööstuslikult rakendatava tehnoloogia,“ sõnas Haldma.

Projekti lõppeesmärk on disainida ja valmistada vesiniku salvestamise süsteemi prototüüp, mis suudaks konkureerida olemasolevate lahendustega nii hinna kui ka ohutuse ja energiakasutuse efektiivsuse poolest. Esimesed kontaktid vesiniku tarneahela potentsiaalsete koostööpartneritega on juba loodud.

Projekti kogumaksumus on ligi 1,2 miljonit eurot, millest 50% tuleb Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuselt (EIS) programmi „Ettevõtja rakendusuuringu ja rakendusuuringule järgneva tootearenduse toetamine“ raames. Projekt kestab kuni jaanuarini 2027.

AS Estanc on rahvusvaheliselt tegutsev Eesti tööstusettevõte, mis on spetsialiseerunud protsessiseadmete, sh soojusvahetite ja survemahutite projekteerimisele ja valmistamisele. Ettevõtte klientideks on rahvusvahelised energiatootjad, keemia- ja vesinikutööstuse ettevõtted. Estanc järgib kestlikkuspõhimõtteid ning osaleb aktiivselt innovatsiooni ja keskkonnasõbralike tehnoloogiate arendamises.

Tartu Ülikooli keemia instituut on vesinikutehnoloogia uurimise ja arendamise vallas juhtiv teaduskeskus Eestis.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!